Üniversitemiz Kazan’da

02 Ekim 14
Üniversitemiz Kazan’da

Uluslararasılaşmaya büyük önem veren Üniversitemiz, yapmış olduğu iş birliklerine bir yenisini daha ekledi. Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da bulunan İktisat, İşletme ve Hukuk Enstitüsü (IEML)’nün 20. kuruluş yıl dönümü etkinliklerine davetli olarak katılan Rektör Prof.Dr. Reha Metin Alkan, Enstitü yetkilileri ile bir dizi görüşmede bulunarak, enstitünün çeşitli birimlerine akademik iş birliği amacıyla ziyaretler gerçekleştirdi.

IEML Rektörü Prof.Dr. Asya V. Timiryasova ev sahipliğinde gerçekleştirilen görüşmede, her iki üniversite arasında yapılabilecek işbirliği fırsatları ile yükseköğretimin uluslararasılaşması konusu ele alındı. Mevlana Değişim Programı Protokolü ve Genel Kapsamlı İş Birliği Protokolü’nün imzalandığı görüşmede, Rektör Prof.Dr. Alkan, uluslararasılaşmanın önemini vurgulayarak yapılan uluslararası iş birliklerinin farklı kültürlerin bir araya gelmesi ve paylaşımların artması için önemli fırsatlar olduğunu ve Üniversitemizin kısa sürede bu konuda büyük gelişmeler kaydettiğini dile getirdi. IEML Rektörü Prof. Dr. Timiryasova ise ziyaretimizden duyduğu memnuniyeti ifade ederek yapılan anlaşmaların somut adımlara dönüşmesini temenni ettiğini ve Mevlana Değişim Programından etkin bir şekilde yararlanmak istediklerini belirtti.

Görüşmelere, IEML’den Uzaktan Eğitim’den Sorumlu  Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Daniya Akhmetova, Ekonomi’den Sorumlu Rektör Yardımcısı  Prof.Dr. Liliya V. Vorontsova, Akademik İşler’den Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Julia L. Kamasheva, Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Alsu G. Fayzullina ile, Üniversitemizden Mevlana Değişim Programı Koordinatörü Doç.Dr. Abdurrahman Asan ve Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Yrd.Doç. Dr. Gökçe Merey hazır bulundular.

Kazan İktisat, İşletme ve Hukuk Enstitüsü ile yapılan son anlaşma ile birlikte Üniversitemizin genel protokollerin sayısı 48’e, Mevlana Değişim Protokollerinin sayısı ise 42’ye yükseldi.

4 kıtadan 36 farklı ülke ve 96 üniversite ile öğrenci, akademik ve idari personelin hareketliliğine ilişkin Erasmus, Mevlana ve İkili işbirliği protokolleri kapsamında anlaşmalar yapan Üniversitemizin 2010 yılında toplam 8 olan anlaşma sayısı bugün itibariyle 116’ya ulaşmıştır.

Üniversitemiz Kazan’da
Üniversitemiz Kazan’da
T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum