İlahiyat Fakültesi
 
Sayfayı Yazdır Yazdır >Yazı Büyüklüğü Yazı Fontu Küçült Yazı Fontu Büyüt     SAYFAYI PAYLAŞ
Genel Bilgi

Genel Bilgi

Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, ülkemizde din bilimleri alanında yükseköğretim veren 36 ilahiyat fakültesinden biridir. Fakültemizde eğitim-öğretim süresi Arapça hazırlık dâhil 5 yıl olup, eğitim-öğretim dili Türkçedir. Fakültemizdeki eğitim-öğretimle İslami bilimler ve din bilimleri alanında donanımlı ve yetkin öğrenciler yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.  Öğrencilere alanının uzmanı olan öğretim elemanları tarafından, Arapça, Kur'an Okuma ve Tecvid, Tefsir, Hadis, İslam Hukuku, Tasavvuf Tarihi, Mezhepler Tarihi, Kelam, İslam Felsefesi, Din Felsefesi, Din Sosyolojisi, Din Psikolojisi, Din Eğitimi, Dinler Tarihi, Felsefe Tarihi, Mantık, Türk ve İslam Tarihi, Türk İslam Edebiyatı, Türk İslam Sanatları Tarihi ve Dini Musiki alanlarında zorunlu ve seçmeli dersler okutulmaktadır. Fakültede tam gün esaslı eğitim-öğretim uygulanmakta olup, dersler 08.30'da başlayıp 22.20'de tamamlanmaktadır.

Fakültemiz eğitim-öğretim kadrosu, 2012 yılı Aralık ayı itibarıyla, 8 profesör, 13 doçent, 12 yardımcı doçent, 9 araştırma görevlisi, 5 öğretim görevlisi, 4 okutman, 2 yabancı uyruklu öğretim görevlisi olmak üzere toplam 53 öğretim elemanından oluşmaktadır.

Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin akademik yapılanması üç bölümden oluşmaktadır. Bunlar; Temel İslam Bilimleri Bölümü,  Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü, İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü'dür. Öğrenciler, fakültemizden mezun olurken bölümlerden birinden değil, (diğer İlahiyat Fakültelerinde de olduğu gibi) ilahiyat fakültesi mezunu olarak diploma alırlar.

 

Web Sitesi İçin Tıklayınız.


İlgili Fotoğraf Galerisi

İlahiyatİlahiyatilahiyat
picture
Sosyal Ağlar picturepicture picture picture

İletişim

Telefon: (0364) 219 19 19
Fax: (0 364) 219 19 38 / 219 19 44
E- Posta: rektorluk@hitit.edu.tr
Adres: Hitit Üniversitesi Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı ÇORUM