Filistin’in Akademik Kadroları Türkiye’de Yetiştirilecek

17 Eylül 18

Yükseköğretim Kurulunca Filistinli öğrencilere, ülkelerindeki akademik personel ihtiyacının karşılanması amacıyla Türkiye'de lisans ve doktora eğitimi almaları için burs verme kararı alındı. YÖK’ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

YÖK, Filistinli öğrencilere, ülkelerindeki akademik personel ihtiyacının karşılanması amacıyla Türkiye'de lisans ve doktora eğitimi almaları için burs verme kararı aldı. Öğrencilerin lisans ve doktora eğitimi alacakları alanlar, Filistin'in ihtiyaçları doğrultusunda, bu ülke ile koordineli şekilde belirlendi.

Burstan yararlanacak Filistinli öğrenciler, El Aksa, Filistin Teknik ve El Kudüs Üniversitelerinde mecburi hizmetlerini yerine getirecek. YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rahmi Er: "YÖK Bursları kapsamında Filistin'in yanı sıra, Arnavutluk, Bangladeş, Kosova, Makedonya, Pakistan-Keşmir, Ruanda, Sudan ve Ukrayna'lı öğrencilere de burs veriyoruz" dedi.

Yükseköğretim Kurulunca Filistinli öğrencilere, ülkelerindeki akademik personel ihtiyacının karşılanması amacıyla Türkiye'de lisans ve doktora eğitimi almaları için burs verme kararı alındı.

YÖK ile Filistin Eğitim ve Yükseköğretim Bakanlığı arasında iş birliğine yönelik imzalanan mutabakat zaptı ile Filistinli öğrencilerin YÖK Burslarından yararlanabilmesinin önü açıldı.

Kişilerin değil ülke yararı için verilecek

Yükseköğretim Kurulunca, yabancı öğrencilere sağlanan "YÖK Bursları" kapsamında Filistinli 20 lisans ve 18 doktora öğrencisine bu yıl ilk kez burs verilmesi kararlaştırıldı. Öğrencilerin lisans ve doktora eğitimi alacakları alanlar, Filistin'in ihtiyaçları doğrultusunda, bu ülke ile koordineli şekilde belirlendi. Bu burslar, kişilere değil ülkelere fayda sağlaması için verildi.

Mezun olduklarında ülkelerinde görev yapacaklar

YÖK Burslarının koşullarının gereği olarak öğrenciler, öğrenimlerini tamamladıktan sonra ülkelerine dönerek, Türkiye'de öğrenim gördükleri sürenin iki katı kadar mecburi hizmette bulunacak. Doktora bursundan yararlandırılacak Filistinli öğrencilerden 9'u El Aksa Üniversitesinde, 6'sı Filistin Teknik Üniversitesinde, 3'ü de El Kudüs Üniversitesinde mecburi hizmetlerini yerine getirecek. Öğrenciler buna ilişkin her iki ülke makamlarına taahhütname verecek.

Yılda 12 ay boyunca olmak üzere eğitim aldıkları sürece burs 

Burslara ilişkin açıklama yapan YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rahmi Er "Öğrencilere sağlanan YÖK Bursları yılda 12 ay olmak üzere eğitim alınan süre boyunca verilecek. Öğrencilerin KYK yurtlarında barınma giderleri, sağlık sigortaları, öğrenim ücretleri ve cep harçlıkları YÖK tarafından karşılanacak. Bilindiği üzere YÖK Bursları kapsamında Filistin'in yanı sıra, Arnavutluk, Bangladeş, Kosova, Makedonya, Pakistan-Keşmir, Ruanda, Sudan ve Ukrayna'lı öğrencilere de burs veriyoruz" dedi.

Filistine akademik destek sağlanacak

YÖK tarafından Kudüs'teki gelişmeler üzerine 17 Mayıs'ta yapılan basın açıklamasında, Filistinli gençlerin yükseköğrenime erişiminin ve Filistin üniversitelerinin akademik çalışmalarının destekleneceği kamuoyu ile paylaşılmış ve bu konudaki girişimlere başlanmıştı.

Bu kapsamda, YÖK ile Filistin Eğitim ve Yükseköğretim Bakanlığı arasında iş birliğine yönelik mutabakat zaptı 6 Haziran'da imzalanmıştı.


T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum