Zeytin Dalı Harekâtı Hakkında İstişare Toplantısı Yapıldı

01 Şubat 2018

Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan, İnsani Değerler Platformu Sözcüsü Zeki Kanbur ve platformu oluşturan sivil toplum kuruluşlarının başkanları ile Zeytin Dalı Operasyonu hakkında istişare toplantısı yaptı.

Toplantıda, Türkiye’nin ulusal güvenliği açısından büyük bir tehdit oluşturan terör kuşatmasına karşı Türk Silahlı Kuvvetleri'mizin (TSK) yürüttüğü Zeytin Dalı Operasyonu’na dikkat çekildi.

Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Fırat Kalkanı Operasyonu’ndan sonra sınırlarımızın güvenliği, ulusal birlik ve bütünlüğümüz açısından çok büyük bir önem arz eden Zeytin Dalı Operasyonu’nun sadece Türkiye için değil, o bölgede yaşayan bütün halklar için barış ve huzur getireceğini kaydetti.

Terörün sadece Türkiye’nin meselesi olmadığını, insanlığın evrensel bir sorunu olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Alkan, Türkiye’nin güvenliği açısından yürüttüğü operasyonların haklılığının ve meşruluğunun ortada olduğunu söyledi.

İnsani Değerler Platformu Sözcüsü Zeki Kanbur ise Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin emperyal güçler arası mücadelelerin ve terör örgütleri üzerinden yürütülen vesayet çatışmalarının hem Türkiye hem de Ortadoğu Müslüman halkları açısından tamiri mümkün olmayan hasarlara ve tahriplere yol açtığını ifade ederek bu bağlamda, Üniversitemiz ile birlikte kamuoyunda bu konuya dair duyarlılığı arttıracak birtakım faaliyetler yürütmek istediklerini ifade etti.

İstişare toplantısında Üniversitemizin düzenleyeceği “Zeytin Dalı Harekâtına Destek” konulu basın açıklamasının 9 Şubat 2018 Cuma günü, saat 14.00’da Hürriyet Meydanı’nda yapılması kararı alındı. 

Söz konusu programa Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan, İnsani Değerler Platformu’nu, Sivil Toplum Kuruluşlarını (STK) ve tüm halkımızı davet etti.