2016- YGS İl Sınav Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı

09 Mart 16
2016- YGS İl Sınav Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı

13 Mart 2016 Pazar günü ilimizde yapılacak olan 2016- Yükseköğretime Geçiş Sınavının (2016-YGS) huzur ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak amacıyla yapılan İl Sınav Koordinasyon Kurulu toplantısı Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan başkanlığında 09.03.2016 tarihinde gerçekleştirildi. Toplantıya Vali Yardımcısı Ali Deniz SÜRMEN, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Ahmet Çelik, Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül, İl Emniyet Müdürü Murat Kolcu, İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük ile İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Emrullah Akdemir katıldı. 

Sınavın huzur ve sükûnet içinde geçmesi ve adayların sınav konforlarını etkileyebilecek olası durumlar ile sınava ilişkin alınması gereken tedbirlerin ele alındığı toplantıda, Kurul Başkanı Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, sınav sabah saat 10.00'da başlayarak 160 dakika süre ile tek oturum halinde uygulanacağını ve sınavın zamanında başlatabilmesi için, adayların kimlik denetimleri yapılarak sınav salonlarına alınmalarına saat 09.00’da başlanılacağını belirtti. Rektör Prof. Dr. Alkan sınava ilimizde; 47 sınav binasında 14.435 aday katılacağını, bununla birlikte yaklaşık 2100 personelin görev yapacağını, ülkemiz genelinde ise 174 sınav merkezinde toplam 2.178.563 adayın sınava katılacağını söyledi. Sınava girecek adayların sınav öncesinde stresten uzak durmaları gerektiğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Alkan, sınava ilişkin genel bilgiler ile sınava girecek adayları bilgilendirmek amacıyla hazırlanan kamu spotunun ÖSYM Başkanlığının resmi internet adresinde yer aldığını belirterek, bu bilgileri sınava girecek adayların ve tüm sınav görevlilerinin sınav öncesinde titizlikle okumalarının ve ÖSYM Başkanlığının resmi internet adresinde yayımlanan “Sınav Adaylarına Yönelik Eğitim Animasyon Filmi”ni izlemelerinin yararlı olacağının önemini vurguladı. Özellikle sınava girecek aday ve görevlilerin yanlarında bulundurmaları zorunlu olan belgeler ile sınavda bulundurulması ÖSYM Başkanlığınca yasaklanan materyaller hususunda kurallara uyulmasının sınavın huzur ve güvenliği açısından önem arz ettiğini söyleyen Rektör Prof. Dr. Alkan, Nüfus cüzdanlarını kaybeden adayların mağdur olmamaları için İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünün Pazar günü saat 07:00 - 10:15 arasında açık tutulacağını belirtti.

İl Sınav Koordinasyon Kurulunda, sınava girecek gençlerimizin sınava adaptasyonlarını etkileyecek her türlü olumsuz durumun, özellikle gürültü ile ilgili olarak ilimiz genelinde gereken itinanın gösterilmesinin büyük önem arz ettiğini vurgulanarak, kurul üyeleri sınava girecek tüm adaylara başarılar diledi.

Sınav Adaylarına Yönelik Eğitim Animasyon Filmi İzlemek için tıklayınız. 2016- YGS İl Sınav Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı
2016- YGS İl Sınav Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı
T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum