İlahiyat Lisans Tamamlama Başvuru ve Tercih İşlemleri Başladı

10 Ağustos 18

YÖK’ün daha önce açıklamış olduğu İlahiyat önlisans programlarından mezun olanlara lisans tamamlama hakkı verdiğine ilişkin açıklamasının ardından, YÖK’ten yapılan yeni açıklamada, başvuruların başladığı ifade edildi. Böylece YÖK İlahiyat önlisans programlarından mezun olan adaylara bu yıl ilk defa İlahiyat Lisans Tamamlama hakkı vermiştir. İlahiyat Alanında Lisans Tamamlama Programına, Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanları da başvurabilecektir. Programa yerleştirme işlemleri, önlisans not ortalaması ve tercihleri doğrultusunda Yükseköğretim Kurulu tarafından gerçekleştirilecektir.

YÖK’ten konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bilindiği üzere, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun Geçici 77. maddesinde "Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ilahiyat önlisans programından mezun olanlara ilahiyat fakültesi ve aynı programı uygulayan fakültelerde, eşdeğer alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılır. Bu eğitimin usul ve esasları ile her yıl tahsis edilecek kontenjanlar Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenir." hükmü bulunmaktadır. Söz konusu hüküm uyarınca;

1. 18.05.2018 tarihinden önce ilahiyat önlisans programından mezun olanlar 2018 İlahiyat Lisans Tamamlamaya başvurabilmektedir. 

2. 2018-2019 eğitim-öğretim yılı için İlahiyat Lisans Tamamlama Programına ilişkin başvuru ve tercih işlemleri 09/08/2018 (Saat:14:00) – 17/08/2018 (Saat:17:00) tarihleri arasında Başkanlığımız resmi internet sitesi üzerinden e-Devlet aracılığı ile yapılacaktır.

3. Başvuru ve tercihlerin yapılması aşamasında, adayların ön lisans mezuniyet not ortalamaları YÖKSİS Veri Tabanından otomatik olarak çekilecektir.

4. Adaylar en fazla 20 tercih yapabilecektir. 

5. Lisans programlarına yerleşen öğrencilerin belirlenen katkı payı/öğrenim ücretini ödemeleri gerekmektedir. 

İlahiyat Önlisans Mezunlarının İlahiyat Lisans Tamamlamalarına İlişkin Usul ve Esaslar'a ulaşmak için Tıklayınız.

İlahiyat Lisans Tamamlama hakkında Sıkça Sorulan Sorulara ulaşmak için Tıklayınız.

2018 İlahiyat Lisans Tamamlamaya başvurmak için Tıklayınız.

 Her Türlü Soru İçin YÖK İletişim Merkezi Telefon Numarası: 0 850 470 09 65 


Hitit Üniversitesi Rektörlüğü


Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum