Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan'ın Türk Dil Bayramı Mesajı

26 Eylül 17

85. Yılında Türk Dil Bayramımız Kutlu Olsun

Hürriyet ve bağımsızlık yolunda varoluş mücadelesi veren bütün milletleri kurtaran, onları birleştiren ve koruyan asıl güç dildir. Kültür, dil ile anlam kazanmakta; din, ırk, vatan gibi bütün maddi-manevi değerlerin sürekliliği dil sayesinde mümkün olmaktadır. 

Kaybolan diller sayılmayıp sadece bugün yaşayan diller dikkate alındığında bile, yeryüzündeki dil sayısı 6000'i geçmektedir. Dünyadaki rolleri ve etkileri açısından diller sınıflandırıldığında bu sayı oldukça azalmakta belli başlı bazı diller diğerlerinden çok daha fazla etkin olmaktadırlar. Milletlerin nüfuzları, siyasi, sosyal ve kültürel güçleri dillerinde de kendini göstermektedir. Yahya Kemal Beyatlı'nın "anne sütü kadar kutsal" bulduğu, Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın "ses bayrağımız" olarak nitelendirdiği güzel Türkçemiz, 220 milyon kişi tarafından konuşulan dünyanın beşinci büyük sanat, kültür ve bilim dilidir. 

Tarih boyunca imparatorluklar kuran, başkalarının boyunduruğu altına asla girmeyen Türk milleti gücünü her şeyden önce içinde hayat bulduğu dilinden almıştır. Bugünün dünyasında da ülkemizi bütün hain hamlelerden, kötü niyetli hareketlerden koruma kararlılığı içinde Türkçemizin önemini ve değerini unutmamak gerekir. Millilik ve yerlilik düşüncesiyle dilimize her zamankinden çok daha fazla sahip çıkmalı, bilinçli olmalıyız. Bu anlamda, Mustafa Kemal Atatürk'ün, Cumhuriyet'in ilk yıllarında ortaya koyduğu milli çalışma hedefleri, o günlerden bugünlere ışık tutmaya devam etmektedir.

İlk kez 26 Eylül 1932 tarihinde Atatürk tarafından toplanan Türk Dili Kurultayının yıl dönümü olan her 26 Eylül'de "Türk Dil Bayramı" kutlanırken Türkçemiz adına Türkiye'de ve dünyanın dört bir yanında yeni bilimsel çalışmalarda elde edilen son bulgular paylaşılmakta, dilimizin önemine ve gücüne dikkat çekilmektedir. Ayrıca ana dili Türkçe olan her bireyin, tıpkı vatanını savunur gibi, diline olan inancını, sevgisini bilinçli bir biçimde ona sahip çıkarak göstermesi gerektiği vurgulanmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle 85. Türk Dil Bayramımızı kutlar, gökyüzünde özgürce dalgalanan bayrağımız gibi güzel Türkçemizin de tüm dünyada sonsuza değin gür bir sesle yankılanmaya devam etmesini en içten duygularla temenni ederim.   


 

                                                                                Prof. Dr. Reha Metin ALKAN
Rektör                    


T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum